«Հայաստանում եւ Արցախում կառուցում են ժողովրդավարություն, մինչդեռ Ադրբեջանում ծաղկում է ավտորիտարիզմը». Էդուարդ Շարմազանովը` Լիտվայի խորհրդարանի փոխխոսնակին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա, Լատվիա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը, դեկտեմբերի 13-ին հանդիպել է Լիտվայի խորհրդարանի փոխխոսնակ, եվրոպական կապերի հանձնաժողովի նախագահ Գեդիմինաս Կիրկիլասի եւ արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախագահ Յուոզաս Բերնատոնիսի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Լիտվայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
Հանդիպման ընթացքում պատվիրակության անդամները բարձր են գնահատել Լիտվայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտելու փաստը եւ ընդգծել, որ Լիտվան առայժմ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած Մերձբալթյան միակ երկիրն է: Պատվիրակությունն իր երախտագիտությունն է հայտնել Լիտվայի խորհրդարանի եւ Գեդիմինաս Կիրկիլասի աջակցությամբ Վիլնյուսի Ցեղասպանության թանգարանում Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված ցուցահանդեսի կազմակերպման համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են հայ-լիտվական խորհրդարանական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը, միջխորհրդարանական կառույցներում պատվիրակությունների համագործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է նոյեմբերի 24-ին ստորագրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին` նշելով, որ Հայաստանը շարունակելու է ընթանալ ժողովրդավարական բարեփոխումների ու զարգացման ուղիով:
«ԵՄ-ի հետ քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը ՀՀ քաղաքական օրակարգի կարեւոր ուղղություններից է: Հայաստանը ԵԱՏՄ միակ երկիրն է, որը նման համաձայնագիր է ստորագրել Եվրամիության հետ: Այն հնարավորություն է տալիս կամուրջ հանդիսանալու ԵՄ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի միջեւ»,-ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային խնդիրներին առնչվող հարցեր: Պարոն Շարմազանովը նշել է. «Թե Հայաստանը, թե Արցախը հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման կողմնակից են` Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում` հայտնի երեք սկզբունքների հիման վրա: Շատ կարեւոր է Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի հայտարարության մեջ աջակցությունն այդ երեք սկզբունքներին` ուժի կամ սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքի իրացում: Ադրբեջանից մշտապես հնչող ռազմատենչ հռետորաբանությունը մտահոգիչ է եւ չի բխում հակամարտության խաղաղ կարգավորման տրամաբանությունից: Հայաստանում եւ Արցախում կառուցում են ժողովրդավարություն, մինչդեռ Ադրբեջանում ծաղկում է ավտորիտարիզմը»:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը Գեդիմինաս Կիրկիլասին 2018 թվականին հրավիրել է Հայաստան:

Э.Шармазанов – вице-спикеру парламента Литвы: “В Армении и Арцахе строят демократию, между тем в Азербайджане процветает авторитаризм”
13 декабря делегация во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Литва, Латвия, Эстония Э.Шармазановым, в составе которой депутаты НС С.Фарманян и С.Манукян, встретилась с вице-спикером парламента Литвы, председателем комиссии по европейским связям Г.Киркиласом и председателем комиссии по внешним связям Ю.Бернатонисом. На встрече присутствовал также Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Литве Т.Мкртчян.
В ходе встречи члены делегации высоко оценили факт осуждения Литвой Геноцида армян и подчеркнули, что Литва пока единственная прибалтийская страна, признавшая это преступление. Делегация выразила признательность парламенту Литвы и Г.Киркиласу за содействие в организации выставки к 100-й годовщине Геноцида армян в Вильнюсском музее геноцида.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность последовательного развития армяно-литовских отношений, сотрудничества делегаций в межпарламентских структурах.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов обратился к Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, отметив, что Армения будет продолжать двигаться по пути развития и демократических реформ.
“Непрерывность политического диалога с ЕС – один из важных векторов политической повестки дня РА. Армения – единственная страна ЕАЭС, которая подписала подобное соглашение с Евросоюзом. Оно дает возможность стать мостом между ЕС и ЕАЭС”, - сказал Э.Шармазанов.
Стороны обсудили также региональные проблемы Южного Кавказа. Г-н Шармазанов отметил: “Как Армения, так и Арцах сторонники мирного урегулирования конфликтов – в формате сопредседателей МГ ОБСЕ, на основе трех известных принципов. Очень важна в заявлении ассамблеи Восточного партнерства поддержка этих трех принципов – неприменения силы или угрозы силы, территориальной целостности, равноправия и реализации права на самоопределение народов. Постоянно звучащая из Азербайджана воинственная риторика вызывает озабоченность и не исходит из логики мирного урегулирования конфликта. В Армении и Арцахе строят демократию, между тем в Азербайджане процветает авторитаризм”.