«Հայաստանում եւ Արցախում կառուցում են ժողովրդավարություն, մինչդեռ Ադրբեջանում ծաղկում է ավտորիտարիզմը». Էդուարդ Շարմազանովը` Լիտվայի խորհրդարանի փոխխոսնակին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա, Լատվիա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը, դեկտեմբերի 13-ին հանդիպել է Լիտվայի խորհրդարանի փոխխոսնակ, եվրոպական կապերի հանձնաժողովի նախագահ Գեդիմինաս Կիրկիլասի եւ արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախագահ Յուոզաս Բերնատոնիսի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Լիտվայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
Հանդիպման ընթացքում պատվիրակության անդամները բարձր են գնահատել Լիտվայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտելու փաստը եւ ընդգծել, որ Լիտվան առայժմ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած Մերձբալթյան միակ երկիրն է: Պատվիրակությունն իր երախտագիտությունն է հայտնել Լիտվայի խորհրդարանի եւ Գեդիմինաս Կիրկիլասի աջակցությամբ Վիլնյուսի Ցեղասպանության թանգարանում Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված ցուցահանդեսի կազմակերպման համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են հայ-լիտվական խորհրդարանական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը, միջխորհրդարանական կառույցներում պատվիրակությունների համագործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է նոյեմբերի 24-ին ստորագրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին` նշելով, որ Հայաստանը շարունակելու է ընթանալ ժողովրդավարական բարեփոխումների ու զարգացման ուղիով:
«ԵՄ-ի հետ քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը ՀՀ քաղաքական օրակարգի կարեւոր ուղղություններից է: Հայաստանը ԵԱՏՄ միակ երկիրն է, որը նման համաձայնագիր է ստորագրել Եվրամիության հետ: Այն հնարավորություն է տալիս կամուրջ հանդիսանալու ԵՄ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի միջեւ»,-ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային խնդիրներին առնչվող հարցեր: Պարոն Շարմազանովը նշել է. «Թե Հայաստանը, թե Արցախը հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման կողմնակից են` Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում` հայտնի երեք սկզբունքների հիման վրա: Շատ կարեւոր է Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի հայտարարության մեջ աջակցությունն այդ երեք սկզբունքներին` ուժի կամ սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքի իրացում: Ադրբեջանից մշտապես հնչող ռազմատենչ հռետորաբանությունը մտահոգիչ է եւ չի բխում հակամարտության խաղաղ կարգավորման տրամաբանությունից: Հայաստանում եւ Արցախում կառուցում են ժողովրդավարություն, մինչդեռ Ադրբեջանում ծաղկում է ավտորիտարիզմը»:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը Գեդիմինաս Կիրկիլասին 2018 թվականին հրավիրել է Հայաստան:

In Armenia and Artsakh They Build Democracy, Meanwhile Authoritarianism Flourishes in Azerbaijan: Eduard Sharmazanov to Deputy Speaker of Lithuanian Parliament
On December 13, the delegation comprised of the RA NA deputies Samvel Farmanyan and Suren Manukyan and led by the RA NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA Armenia-Lithuania, Latvia, Estonia Friendship Group Eduard Sharmazanov met with the Deputy Speaker of the Lithuanian Parliament, the Chair of the Committee on European Affairs Gediminas Kirkilas and the Chair of the Committee on Foreign Affairs Juozas Bernatonis. The RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Lithuania Tigran Mkrtchyan also attended the meeting.
During the meeting the members of the delegation have highly assessed the fact of condemning the Armenian Genocide by Lithuania and have underlined that by now Lithuania is the only Baltic country that has recognized the Armenian Genocide. The delegation expressed gratitude to the Deputy Speaker for the organization of the exhibition dedicated to the Centenary of the Armenian Genocide in Vilnius Genocide Museum by the support of the Lithuanian Parliament and Gediminas Kirkilas.
In the course of the meeting the sides highlighted the continuous development of the Armenian-Lithuanian parliamentary relations and the cooperation of the delegations in the inter-parliamentary structures.
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov touched upon the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership signed on November 24, noting that Armenia would continue going on through democratic reforms and development.
“The continuity of the political dialogue with the EU is one of the important directions of the RA political agenda. Armenia is the only EEU country which has signed such an Agreement with the European Union. It gives an opportunity to be a bridge between the EU and EEU,” Eduard Sharmazanov said.
The sides also discussed issues concerning the regional problems of the South Caucasus. Mr Sharmazanov noted: “Both Armenia and Artsakh are for the peaceful settlement of conflicts in the format of the Minsk Group Co-Chairs on the basis of well-known three principles. The support to those three principles in the statement of the Eastern Partnership Summit is very important: non-use of the force or threat, territorial integrity and exercise of equal rights and self-determination of peoples. The bellicose rhetoric permanently sounding from Azerbaijan is concerning and does not stem from the logic of the peaceful settlement of the conflict. In Armenia and Artsakh they build democracy, meanwhile the authoritarianism flourishes in Azerbaijan.”
At the end of the meeting the RA NA Deputy Speaker Eduard Shramazanov invited Gediminas Kirkilas to Armenia in 2018.